Tentokrát jsem si vyhotovila vlastní průzkum nejčastějších začátečnických chyb při pěstování pokojovek. Ptala jsem se ve vlastní skupině Spokojené pokojovky, ale také v jiných skupinách.

V další řadě si můžete stáhnout přehledný checklist TADY, který popisuje 11 praktických tipů, jak zlepšit kondici rostlin a vyvarovat se těmto (níže zmíněným), ale i jiným chybkám. 🙂

Tak a teď schválně, jestli Vás napadá co je numero uno v začátečnických chybách? 

1) Přelévání

Anoo, je to tak. 💦 Příliš mnoho zálivky rostlinám škodí. Někdy je poměrně těžké odhadnout, jak se má pokojovka zalévat. Souvisí s tím několik faktorů:

🌱velikost květináče a rostliny,
🌱množství světla,
🌱vzdušná vlhkost v místnosti,
🌱roční období.

Proto doporučuji používat tzv. prstovou metodu – do zeminy zaboříte prst, abyste zjistili, jestli je vlhká nebo suchá. Některé pokojovky mají rády stále vlhký substrát a některé vyžadují proschnutí mezi zálivkami.

Jak poznáte, že je pokojovka přelitá? 

Na listech se jí začnou tvořit žlutohnědé skvrny. 

Tip pro fajnšmejkry! Pokud na listech spatříte kapky vody (tzv. gutaci) je dobré dobu mezi zálivkami prodloužit, znamená to totiž, že pokojovka vyžaduje méně vody. 

2) Malý nebo velký květináč

Velikost květináče také patří mezi zásadní faktory správné péče. Je jasné že miminku nebudete dávat obří květináč, ale také se nesnažte obří kytku narvat do malého květináče, jen proto, že se vám líbí. Správnou velikost poznáte, tak že je o 1-2 cm větší než kořenový bal.

Našla jsem hezký návod, kdy a jak přesazovat rostliny zde na Gardeon.

3) Přílišná péče

Haha, taky to znáte, když si pořídíte novou pokojovku a tak moc se vám líbí, proto chcete, aby rychle rostla, takže ji stále očumujete, obstaráváte a obletujete? 🧚‍♀️ Ano, je to tak, když si jich moc nevšímáte, tak se jim mnohdy daří lépe 🙂 Dopřejte jim náležitou péči, ale moc to nepřehánějte. 

4) Obal na květináče

Joo, tohle říká každý druhý, že ten obal nesmí být úplně na těsno k plastovému květináči. Přiznám se, že to porušuji, ale vím, že tím pádem si musím hlídat množství zalévání. V tomto případě přelití hrozí dvojnásob a kořeny mohou rychleji uhnívat. Pokud chcete používat obaly, doporučuji alespoň porézní kameninové, které vsáknou část vody. U plastových je to fakt na nic, tam se voda nikam nevstřebá. Každopádně doporučuji se jim vyhnout. A když už chcete obal použít, měl by být alespoň o 1-2 cm větší než květináč, ve kterém je pokojovka zasazená. 

Tip pro fajnšmejkry!

Na dno obalu květináče dejte vrstvu keramzitu.

5) Neuvážený nákup pokojovek  

,,Koupit si kytku a pak teprve shánět informace co to vlastně potřebuje…”

,,Kupovat květiny podle toho kam je můžu dat a ne podle toho ze se mi líbí.”

Chápu, že někdy prostě neodoláte a pořídíte si kytku, která vás úplně okouzlila. Ale doporučuji si nejdříve zjistit, jestli na ni máte nervy a prostředí. Protože hnedka další začátečnická chyba může být: ,,Pořídit si Kaláteu.” 😀 

Více o tom, jaké pokojovky se hodí k vám domů a jak se o ně správně starat se dozvíte v databázi pokojovek, kterou jsem vytvořila. Můžete se na ni mrknout a případně koupit TADY

5) A nakonec mě zaujala jedna roztomilá začátečnická chyba:

,,Pořídím si hodně kytek a potom koťátko – R.I.P. Monstero”